محمد بن سلمان آل سعود

محمد بن سلمان آل سعود

محمد بن سلمان در ۳۱ اوت ۱۹۸۵، در جده متولد شد. نام مادرش فهدة بنت فلاح بن سلطان آل حثلین العجمی و پدرش ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی است. محمد بن سلمان بزرگ‌ترین پسر ملک سلمان از زن سوم او است.

محمد بن سلمان از سال ۲۰۰۹ فعالیت دولتی خود را در تشکیلات محلی ریاض آغاز کرد. در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ وی به عنوان مشاور امور دولت مرکزی و مشاور پدرش سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد وقت شد. در ژانویه سال ۲۰۱۵، پس از این که پدرش بن عبدالعزیز به سلطنت رسید، وی به سمت وزیر دفاع منصوب شد؛ و مدتی بعد سمت نایب ولیعهد و نایب دوم نخست‌وزیر به وی داده شد.

او از تنها همسرش پنج فرزند، دو دختر و سه پسر دارد. وی برخلاف بسیاری از دیگر مردان در این کشور، بنا به گفته خودش، تک‌همسری را برگزیده است. محمد بن سلمان زندگی تجملاتی داشته‌است. در یک مورد، او یک قایق ساخت ایتالیا به نام سرین را به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از یک ثروتمند روسی خرید.

محمد در سراسر جهان سفرهای زیادی داشته و با سیاستمداران، رهبران کسب و کار و ابرستاره‌ها دیدار کرده‌است. او در ژوئن ۲۰۱۶ با سفر به دره سیلیکون با شماری از شخصیت‌های برجسته فناوری آمریکا از جمله مارک زاکربرگ دیدار کرد.

پرتره عیسی مسیح اثر لئوناردو داوینچی که ماه نوامبر ۲۰۱۷، به قیمت باورنکردنی ۴۵۰ میلیون دلار در نیویورک به فروش رسید، توسط محمد بن سلمان خریداری شده بود.

بن سلمان برای توسعه زیرساخت کشور و رهایی از اقتصاد وابسته به نفت، سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ را تدوین نمود که جزئیات آن در ۲۵ آوریل ۲۰۱۶ توسط ولیعهد اعلام شد. طرح‌ها شامل ۸۰ پروژه هستند که هر کدام از ۳٫۷ تا ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارند. حدود ۷۶ درصد صادرات عربستان را نفت و مواد نفتی و حدود ۱۵ در صد صادرات را محصولات شیمیایی و پتروشیمی تشکیل می‌دهد که آن هم وابسته به نفت است.

اخبار داغ عربستان از نگاه مخاطب

دلیل عقب‌نشینی تلویزیون مورد حمایت سعودی‌ها چیست؟ / قسمت دوم

دلیل عقب‌نشینی تلویزیون مورد حمایت سعودی‌ها چیست؟ دلیل عقب‌نشینی تلویزیون مورد حمایت سعودی‌ها چیست؟. به گزارش ایران گیت، به باور کارشناسان شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در روزهایی که

گفت‌وگوی تلفنی پوتین و بن سلمان

گفت‌وگوی تلفنی پوتین و بن سلمان کاخ کرملین از گفت‌وگوی رئیس‌جمهوری روسیه و ولیعهد عربستان خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از نووستی، کاخ کرملین از گفت‌وگوی

آخرین اخبار مرتبط با عربستان

دلیل عقب‌نشینی تلویزیون مورد حمایت سعودی‌ها چیست؟ / قسمت دوم

دلیل عقب‌نشینی تلویزیون مورد حمایت سعودی‌ها چیست؟ دلیل عقب‌نشینی تلویزیون مورد حمایت سعودی‌ها چیست؟. به گزارش ایران گیت، به باور

رئیس باشگاه بارسلونا: بارسلونا می‌تواند برای جذب مسی با عربستانی‌ها رقابت کند

رئیس باشگاه بارسلونا: بارسلونا می‌تواند برای جذب مسی با عربستانی‌ها رقابت کند رئیس باشگاه بارسلونا احتمال بازگشت لئو مسی به

سفر به حجاز برای بستن جاده ابریشم

سفر به حجاز برای بستن جاده ابریشم پروژه راه آهن خاورمیانه سفر به حجاز برای بستن جاده ابریشم. به گزارش

صفحه عربی لیگ قهرمانان آسیا:مسی با الهلال عربستان توافق کرد

صفحه عربی لیگ قهرمانان آسیا:مسی با الهلال عربستان توافق کرد صفحه عربی لیگ قهرمانان آسیا در توییتر از توافق نهایی

آغاز فعالیت سه نمایندگی ایران در عربستان سعودی

آغاز فعالیت سه نمایندگی ایران در عربستان سعودی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت اعلام کرد که

ایران ۶۵ تبعه خود را با همکاری عربستان از سودان خارج کرد

ایران ۶۵ تبعه خود را با همکاری عربستان از سودان خارج کرد ایران می گوید که ۶۵ نفر از اتباع

۶۵ تبعه ایرانی از سودان خارج شدند

۶۵ تبعه ایرانی از سودان خارج شدند ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه موضوع خارج کردن

شبکه‌های اجتماعی

ایران گیت را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
آخرین وضعیت کرونایی عربستان سعودی

تایید شده

0

مرگ

0

جزییات بیشتر در سازمان بهداشت جهانی (WHO)